PROGRAM TÝDNE

CO NÁS ČEKÁ V LISTOPADU 2016

 

31. 10. – 4. 11.

LUCERNIČKOVÝ TÝDEN

Příroda usíná, den se krátí, brzy se stmívá, a tak si posvítíme lucerničkami. Vyrobíme si je ze skleniček i z dýně.                                                                                                                     Naučíme se básničku Světla, světla, lucerničky a zazpíváme písničku Moje malé světýlko. Těšíme se na pohádku Děvčátko a hvězdy.

7. – 11. 11. MARTINSKÝ TÝDEN

Čeká nás legenda o svatém Martinovi a s ní sounáležitost, soucit, rozdělení se. Pro malé děti jsou tyto pro nás běžné pocity náročnými okamžiky. Zvláště dělení se je náročné. Proto si budeme také číst pohádky s tímto motivem - např. O slepičce a kohoutkovi a O jablíčku. Naučíme se básničku Hop koníčku, hopsa a písničku Listopad.

14. – 18. 11. TÝDEN PROTIKLADŮ

Podzim s sebou nese mnoho protikladů sám o sobě - slunečné, veselé počasí a vzápětí smutné, světla a stíny, sucho a déšť, živé a usychající, neživé, teplo a zima...... o tom všem si budeme povídat. Dáme prostor dětem, aby si náležitě osahaly protiklady nejen slovem, ale i rukou, barvou, pohybem, výrazem. Zahrajeme si pohádku Paní Zima.

21. – 25. 11. ŘEMESLNÝ TÝDEN

Tento týden nás budou provázet řemesla známá i málem zapomenutá spolu s písničkovou Hrou na řemesla a básničkou Kovej, kovej, kováříčku. Přečteme si pohádku Různá kolečka.                                                                                                                                 Vyzkoušíme si vyrobit nádobu z modelíny, ošetřit panenku, razítkovat jako pošťáci,… Vydáme se na exkurzi do truhlárny, lékárny, autoopravny i na poštu.

28. 11. – 2. 12.

ADVENTNÍ TÝDEN

Blíží se předvánoční čas – a abychom si toto období přiblížili i u nás v Lumku, začneme zdobit okna a vyrábět dekorativní předměty. Zapálíme 1. svíčku na adventním věnci a zazpíváme písničku Má maměnka cosi má. Těšíme se na pohádku Mariin oslík.

 

 

CO NÁS ČEKÁ V ŘÍJNU?

3. - 7. října - Podzimní zvířátkový týden

Co dělají zvířátka na podzim? Jaké zásoby si připravují? Co mají rádi dobrého? Jaká zvířátka známe? Jak vypadají? Dovedeme je z kaštánků? - Nezapomeňte si pár kaštánků přinést.                                                             Tento týden bude pohádka čtená – Různá kolečka z knížky Pohádky se zvířátky. Dále nás bude provázet básnička Zajíc a veverka a písnička s pohybovým doprovodem Leze ježek.

10. – 14. říjnaDračí týden

V tomto týdnu budeme cvičit odvahu a připravovat se na boj s drakem. Naučíme se písničku Vyletěl si pyšný drak a básničku Jeden, druhý, třetí, vzhůru draci letí. Několik draků si vyrobíme a zahrajeme si napínavou dračí hru.

17. - 21. října - Barev týden

Každý den nám přinese jinou barvu. Přijďte proto oblečení tak, abyste měli na sobě barvu určitého dne (stačí i jen některá část oblečení, např. tričko)

Jaké barvy dne to budou? Barvy podzimu a vody:  v pondělí červená, v úterý oranžová,         ve středu žlutá, ve čtvrtek modrá, v pátek zelená.

Budeme sbírat barevné listy a nosit je ježečkovi, naučíme se básničku Tiše, tiše, ježek spí a písničky budou také barevné - např. Červený šátečku, Travička zelená a jiné...

24. - 28. října - Skřítkový týden 

Příroda usíná, skřítkové se připravují na zimu - vyrobíme jim domečky, čepičky, vlastně nám vzniknou i samotní skřítkové. Projdeme si v lesíku cestu skřítků a splníme jejich úkoly. Naučíme se básničku Šel skříteček ťapky, ťapky a písničku Sviťte, sviťte lucerničky. Budeme se těšit na divadýlko. Pohádka na hraní bude "Ovečka Bělinka".

 

 

 

 

Co nás čeká v září 2016

 


1.týden  1. - 9. 9. - Pravidla

    V prvním zářijovém týdnu si zahrajeme různé seznamovací hry, abychom se dobře poznali. Pomocí klubíčka upředeme pavučinku přátelství a zazpíváme si písničku Kdo jsi kamarád, tak pojď si s námi hrát.

    Připomeneme si pravidla, která ve školce máme, a aby se nám dobře uklízely hračky, pomůže nám k tomu básnička Já jsem malý pořádníček.


2. týden   12. - 16. 9. - Návyky

    Tento týden se zaměříme na různé návyky. Co děláme ráno? Jak v poledne obědváme? A co budeme dělat večer? Předvedeme si denní činnosti a zjistíme, co      k nim potřebujeme. Doprovodí nás básnička Čistím zoubky řízy – řízy a písnička Když jde malý bobr spát. Aby se nám pěkně stolovalo, vyrobíme si barevné prostírání.


Oba tyto týdny nás bude provázet pohádka O neposlušných kůzlátkách – vyprávěná, hraná i dramatizovaná.


3. týden   19. - 23. 9. - Části těla

    Třetí týden se seznámíme se všemi částmi našeho těla a obličeje. Na co máme oči? Nos? Zuby?... Kdopak pozná, co to voní? A kdo uhádne, co to ochutnáváme? Naučíme se básničky k jednotlivým částem těla, např.: Nožky, Chodidla, Klouby,.....

a písničky: Každá ručka má prstíčky a Hlava, ramena, kolena, palce. Obtiskneme si naše ručičky, (možná i nožičky), a  budeme doufat, že se nám podaří správně poskládat rozstříhanou postavu.


4. týden   26. - 30. 9. - Rodina

    Poslední týden si budeme povídat o rodině. Kdo má bratra a kdo sestru? Jak se jmenují rodiče? Kdo je největší? Kdo nejmladší? Předvedeme si typické činnosti jednotlivých členů rodiny a také si celou rodinu namalujeme. Provázet nás bude básnička To je táta...


Během těchto dvou týdnů se můžeme těšit na pohádku Bouda, budka.